27.02.2016

Podstawowe zasady zdrowej diety


Jeśli chciałabyś poznać kilka moich wskazówek, zasad zdrowego stylu życia, oto nadchodzę z pomocą :) 

Punkty, które tutaj wymieniłam stosuję sama i zawsze staram się ich trzymać.


1. Nie omijaj śniadań, ani kolacji, bo może to doprowadzić do rozregulowania organizmu. Śniadanie ma za zadanie dostarczyć Ci energię na rozpoczęcie dnia. Kolacja powinna być lekka. Po niej już nic nie podjadaj.

2. Nie jedz słodyczy, fast foodów, zastąp je zdrowymi przekąskami. Alkohol również odstaw na boczny tor.

3. Pij minimum 1,5 l płynów dziennie. Dzięki temu nawodnisz i oczyścisz organizm.

4. Ciepła woda z cytryną na czczo (piję przez słomkę, by nie narażać szkliwa)

5. Dwa razy dziennie zaparzam sobie czystek - rano i wieczorem. O zaletach czystka napiszę w osobnym poście.

6. Utrzymaj równowagę kwasowo - zasadową. Lekarze zalecają, by 80% jadłospisu stanowiły produkty zasadotwórcze, a 20% kwasotwórcze. Należy pamiętać o tym, by stosować kuracje oczyszczające z toksyn.

7. Staram się każdego dnia zjeść jakieś warzywo lub owoc. Czy to w postaci soku, koktajlu, dodatku do obiadu, sałatki czy przekąski.

8. Owoce tylko do godz. 16, bo zawierają cukry proste, których nasz żołądek w drugiej połowie dnia już nie trawi.

9. Regularne jedzenie jest bardzo ważne! 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Jeśli wiem, że muszę gdzieś wyjść na dłużej, po prostu wcześniej wieczorem przygotowuję sobie np obiad i zamykam w plastikowym pojemniku.

10. Jedz rozsądnie. Nie stosuj restrykcyjnych diet, bo po co? Makroskładniki Twojego jedzenia są najistotniejsze.

11.  Cheat meale wskazane. Ale pamiętajcie. Cheat meal, nie cheat day! :) Warto zrobić sobie raz na tydzień jeden posiłek oszukany. Zaspokoi to naszą psychikę i nie będzie ciągnęło do innych "zakazanych" rzeczy.

12. Stosuj produkty jak najmniej przetworzone. Ja ostatnio bardzo na to zwracam uwagę. Nie od dziś wiadomo, że im coś bardziej naturalne tym lepsze. Niestety, co za tym idzie - i droższe.

13. Polecam zastąpienie białego cukru miodem. Robię tak od dawna, mimo że nie cierpię miodu. W herbacie jednak nie czuć, że jest ona z dodatkiem, także śmiało można próbować.

14. Już dawno ograniczyłam białe pieczywo. Zastępuję je pełnoziarnistym i też jak z jak najbardziej naturalnym "składem". Biała mąka również już dawno poszła w odstawkę i jakoś za nią nie tęsknię :)

15. Posiłki spożywaj bez pośpiechu i wstań od stołu z lekkim niedosytem. Sygnał do mózgu, że jesteś już najedzony dociera dopiero po 20 minutach.

16. Ja postawiłam na dużą ilość białka w mojej diecie. Dodatkowo sięgam również po produkty bogate w błonnik. Dbaj o różnorodność posiłków.

17. Do posiłków zawsze dosypię jakieś zioła, typu majeranek, oregano, siemię lniane - w zależności jaki to posiłek. Dzięki temu wspomagamy nasz układ trawienny. Soli nie używam w ogóle, chyba że jest to sól himalajska, to od czasu do czasu, jak mi się o niej przypomni dosypuję jej do posiłku.

18. Tłuszcze nie są takie straszne jak Ci się wydaje. Trzeba tylko pamiętać które możemy spożywać. Najlepsze są roślinne - oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy, lniany, kokosowy. Unikaj: smalcu, masła, tanich margaryn).

19. Wysypiaj się. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna, by Twój organizm mógł odpocząć i się zregenerować. 8 godzin dziennie to książkowa rada.

20. Bądź ze sportem na TY! Staraj się w każdym momencie angażować swoje ciało. Spacery, schody zamiast windy, siłownia, fitness, basen, aerobik, jazda na rowerze. Gwarantuję, że poprawi się nie tylko kondycja fizyczna, ale i psychiczna. Ja chodzę na siłownię 4x w tygodniu, dodatkowo co 2 tyg chodzę na basen,


I pamiętajcie, że nie chodzi o to by się katować tym co jemy, ale by zacząć jeść zdrowo i tak, aby sprawiało nam to przyjemność i stało się to czymś normalnym. 
Liczy się zdrowy rozsądek! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz